Урок английского языка в 6 классе Тема : " London zoo " Цели мероприятия - shikardos.ru o_O
Главная
Поиск по ключевым словам:
страница 1
Похожие работы
Название работы Кол-во страниц Размер
Конспект урока английского языка Учитель: Геласимова Н. А класс:... 1 27.08kb.
Урок английского языка в 10 классе по теме «Мировые религии» Учитель... 1 68.21kb.
Урок по английскому языку в 6 классе Тема: «London Zoo» 1 53.49kb.
Урок английского языка по теме «Travelling to London» 1 72.51kb.
Урок русского языка в 8 классе Учитель русского языка Божко Ольга... 1 114.13kb.
Урок английского языка в 10 классе тема урока : "Экология души" 1 20.39kb.
Урок английского языка в 8 классе по теме: «Соединённые Штаты Америки» 1 27.91kb.
Урок английского языка в 5 классе по теме «Достопримечательности... 1 25.43kb.
Урок английского языка в 5 классе по теме «Виртуальное путешествие... 1 101.43kb.
Урок к семинару Открытый урок английского языка в 6 классе 1 31.27kb.
Урок русского языка во 2 классе. Тема: «Предложение». «Осень» в произведениях... 1 90.55kb.
Конспект открытого урока английского языка в 4 классе. 1 39.57kb.
- 4 1234.94kb.
Урок английского языка в 6 классе Тема : " London zoo " Цели мероприятия - страница №1/1

Урок английского языка в 6 классе

Тема: London ZOO
Цели мероприятия:


  1. Учебная – совершенствовать навыки монологической и диалогической речи.

  2. Воспитательная – воспитывать доброжелательность, сердечность и заботу о животных.

  3. Развивающая – развивать интерес у учащихся к овладению новыми знаниями.


Оборудование - раздаточный материал, оформление доски, учебник


Этапы

Деятельность учителя

Деятельность учащихся

Теоретическое обоснование

Организационный

момент

Вводнo-мотивационная часть

Фонетическая зарядка



Good morning dear friends. I’m glad to see you. Take your places. Let us begin our lesson.

What is the date today?

What is the day of the week today?
Today we shall continue to learn the topic "Animals in our life". Animals live around us, but if you want to see exotic animals you should go to the zoo. Am I right? There are many zoos in the world, but we shall speak about London Zoo today.

But at first let's practice the English sounds.

giant

giant animals



giant animals in the zoo

thing


living thing

every living thing

every living thing in the world

bear


black bear

black baby bear

help

help animals



help endangered animals
Repeat after me. Let’s translate these words.

Today is the 18th of November.

Today is Thursday.


Yes, you are.


[ai ]


[θ]

[b]


[h]

Настроить уч-ся на работу на уроке
Настроить на английскую речь
Ввести в тему урока.

Отработать англ. звуки


Повторить лексические единицы по данной теме.



Этапы

Деятельность учителя

Деятельность учащихся

Теоретическое обоснование

Основной этап





Good. The topic of our lesson is “London ZOO”.

  1. Do you like animals?

  2. Have you got animals at home?

  3. Where can the animals live?



  1. Can animals be our friends?

  2. What can you say about people who work in the zoo?




  1. What do they do?

Every Zoo has some rules for visitors. Decide whether the following rules true or false.

– You can feed the animals.


– You can open the doors of cages.

– You can shout at the animals.

– You can take the animals at home.

– You can bring along your own dogs or other pets into the zoo.






  1. yes/no

  2. yes/no

  3. They can live... at zoo, at home, in wild animal’s parks, in the wild.

  4. yes/no

  5. They should be friendly. They should be attentive. They should be kind.

  6. They feed animals, repair the cages, take care of sick animals, look after baby animals, etc.


    • I agree with it. Children and their parents can feed the animals.

    • I disagree with it. We can’t open the doors of cages.

    • I disagree. We can’t shout at the animals.

    • I disagree. We can’t take the animals at home.

    • I disagree. You can’t bring along your dog or other pets into the zoo.

Развивать умение говорения.

Развивать навык диалогической речи.


Этапы

Деятельность учителя

Деятельность учащихся

Теоретическое обоснование




Now look at the board. You can see some phrases. Let’s read and translate it.

To watch out – наблюдать

An insect – насекомое

World – мир

A wing – крыло

Endangered – вымирающий

To join – присоединяться

To fight – бороться

Giant – гигантский

Society – общество

All over the world – во всем мире

To save - спасать


Excellent. Now open your books at page №102. You can see the text. Let’s read and translate this text.
London ZOO. Meet Our Baby Animals.

See the young birds stretch their wings. And watch out when “Junior Jumbo” walks. This little elephant likes a walk.

And those funny little monkeys are always full of fun: swinging, jumping, chasing and chattering.

We have over 5000 insects, big and small, walking, jumping, sleeping. And when it’s feeding time at the zoo, look at all those sharks diving for their daily catch. Wow!

Every living thing…


Читают и переводят текст.

Читают и переводят




Закрепить лексику по теме.

Развивать навык чтения.




Этапы

Деятельность учителя

Деятельность учащихся

Теоретическое обоснование




The Zoological Society of London is fighting to help save endangered animals all over the world. The African elephant, the giant panda, the black rhino are just some of these animals.

You can help too by joining the Society’s animal conversation project LIFEWATCH.

Write to: Lifewatch, London Zoo, Regent’s Park, London, NWI 4RY.
У меня есть письма, которые прислали дети, по этому адресу в Лондонский Зоопарк. Ребята давайте попробуем ответить на эти письма.

Я раздаю письма, дети читают их и пробуют ответить на вопрос.



  1. What kind of animals can we see at the zoo?

  2. Can I take my dog into the zoo?

  3. I like monkeys very much. Can I see them at your zoo?

Are there any big animals at the zoo?



  1. What is the Zoological Society of London? What is its address?

  2. We want to help save endangered animals. How can we join the Zoological Society of London?

  3. Can visitors of the zoo see the animals at feeding time?

  4. Can I take any of the baby animals home with me?


Отвечают на вопросы


развивать интерес у учащихся к овладению новыми знаниями.



Этапы

Деятельность учителя

Деятельность учащихся

Теоретическое обоснование

Заключительный этап



Соедините животное с местом где оно живет.

  1. fox

  2. crocodile

  3. tiger

  4. parrot

  5. camel

  6. dolphin

  7. horse

  8. mouse

  9. polar bear

  10. worm

    1. forest

    2. jungle

    3. desert

    4. river

    5. sky

    6. house

    7. farm

    8. snow

    9. sea

    10. soil

Now answer my questions. Please.

What animals can we see in the village?
What kind of animals are they?

What other animals do you know?

What kind of animals are they?


А сейчас давайте разгадаем с вами загадки и попробуем найти ответ в этом квадрате.


  1. 1 . It can be very terrible and aggressive. It likes to eat meat and fish. It is very wild. It lives on the water. It is long and green. What is it?




  1. It has a sweet tooth. It can swim very well but it lives in the forest. It likes to eat honey. What is it?




  1. It is a nice, cunning, clever. It lives in the forest. It likes to eat cockerels, hens and rabbits and other small animals. What is it?




  1. It has a beautiful yellow hair with black stripes. What is it?




  1. It lives in the forest in the trees. It can run, climb, jump very well. It can be big or small. It is funny and clever. It likes bananas very much?




  1. This animal is very unusual. It cannot walk, it cannot run, it cannot fly, it can only jump. It has a front pocket for baby. It lives in Australia. Name this animal?

  2. It has got 2 legs. It can sing. It can fly in the air.




  1. This animal has got a long ears and a small tail. It can run well. It is afraid of foxes and wolfs.




  1. This animal lives in the river. It can swim and jump well. It’s green.




f

k

h

f

r

o

g

o

a

m

o

n

k

e

x

n

f

x

v

d

y

l

g

c

h

m

b

g

a

a

r

e

g

e

t

h

r

o

l

k

a

i

a

o

c

i

i

r

g

r

o

o

d

y

e

e

e

x

b

i

r

d

r

Что нового вы сегодня узнали на уроке? Чем занимались? Выставление оценок.the lesson is over.

Good bye!

1-a


2-d

3-b


4-e

5-c


6-i

7-g


8-f

9-h


10-j

A cow, a dog, a horse, a hen, a cock, a duck

They are domestic animals.

A tiger, a lion, a camel, a crocodile

They are wild animals.

a crocodile

a bear


a fox

a tiger


a monkey

a kangaroo

a bird
a hare

a frog

дети выполняют задание.

Отвечаю на вопросы.


Развивать мышление.


Рефлексия


Развивать внимательность и аудирование.


Развивать внимательность и аудирование.



Подведение итогов.