Методическая разработка открытого урока английского языка в 8 классе по теме - shikardos.ru o_O
Главная
Поиск по ключевым словам:
страница 1
Похожие работы
Название работы Кол-во страниц Размер
Урок английского языка в 10 классе по теме «Мировые религии» Учитель... 1 68.21kb.
Конспект открытого урока английского языка в 4 классе. 1 39.57kb.
Узнаем больше друг о друге 1 61.26kb.
Everybody needs a friend тип урока: Обобщающий. Совершенствование... 1 22.51kb.
Урока английского языка в 5 классе по теме:"jobs". Класс: 5а учебно-методическое... 1 31.55kb.
Урока английского языка в 4 классе. Учитель иностранных языков: Камышанский... 1 33.25kb.
Методическая разработка урока химии в 9 классе по теме "Роль химической... 1 163.3kb.
Конспект открытого урока русского языка по теме «Лексика. Фразеология»... 1 173.58kb.
Урока по биологиив 6 классе по теме «Классификация растений» 1 62.51kb.
Конспект открытого урока в 2 классе по теме: «Путешествие в Лондон» 1 36.83kb.
Урок английского языка в 8 классе по теме: «Соединённые Штаты Америки» 1 27.91kb.
Программа дисциплины «Теория и методология политических исследований» 4 302.53kb.
- 4 1234.94kb.
Методическая разработка открытого урока английского языка в 8 классе по теме - страница №1/1

Муниципальное автономное общеобразовательное учреждение

гимназия 393 города Челябинска

имени Александра Фомича Гелича


Методическая разработка открытого урока английского языка в 8 классе по теме

Профессии. Совершенствование навыков диалогической речи по теме ”




Учитель английского языка

высшей категории

Жидкова Ирина Евгеньевна

Челябинск 2013


Цели урока:

образовательный аспект – совершенствование умений и навыков практического владения английским языком по данной теме

развивающий аспект – развитие креативных способностей учащихся; разширение общего кругозора и словарного запаса учащихся по теме;

воспитательный аспект – развития умений работать в коллективе и самостоятельно

Задачи урока:

развивать умения устной (монологической и диалогической) речи;

активизировать лексику по теме;

развивать навыки аудирования;

реализовывать коммуникативную, речевую, технологическую, социокультурную компетентность

Оснащение урока:

Учебник английского языка для VIII класса школ с углублённым изучением английского языка, лицеев и гимназий /О.В. Афанасьева, И.В. Михеева. – 5-е изд. - М.: Просвещение. 2008.

Рабочая тетрадь к учебнику английского языка для VIII класса школ с углублённым изучением английского языка, лицеев и гимназий /О.В. Афанасьева, И.В. Михеева. – 5-е изд. - М.: Просвещение. 2008.

Аудиокурс к учебнику английского языка для VIII класса школ с углублённым изучением английского языка, лицеев и гимназий /О.В. Афанасьева, И.В. Михеева. – 5-е изд. - М.: Просвещение. 2008.

People Like Us/ Simon Greenall – Macmillan Education, 2008

Презентация по теме урока

Ход урока:

I. Оргмомент.

Hello! Today we’ll continue speaking about different professions and work customs in different countries.

II. Фонетическая зарядка.(см. слайд 1)

[f], [d], [t], [∫]

a photographer

a dentist

a hairdresser

a travel agent

a fire brigade

an interior decorator

a piano tuner

an auto mechanic



a plumber

a barber


a receptionist

a chemist

аn interior decorator

an estate agent

an optician


III. Лексическая зарядка. (На основе упр.10, стр.6 и упр.12, стр.8)

1. Say, whom you would contact if:

your house were on fire;

your car were broken down;

you wanted to go to a nice place for a holiday;

your hair were getting too long;

you had a problem with one of your teeth;

you wanted a portrait photograph of yourself;

you wanted to redecorate your flat;

your grand piano were not sounding right;

you needed new glasses
2. Say, what you would do if you did these jobs:

a plumber

a barber

a receptionist

a chemist

аn interior decorator

a piano tuner

an estate agent

a travel agent

an optician

a hairdresser
3. What are you going to be? What would you do?

IV. Закрепление ЛЕ в письменной речи.

Open your activity-books. Page 8, exercise 9. P1, read the task. Open your exercise-books, write down the date. P2, go to the blackboard, all the rest write in your exercise-books.

V. Today we’ll continue to speak about your plans for the future. Listen to1 and answer the questions. (Упр.2, стр.3, аудиозапись 1)

VI. Совершенствование навыков диалогической речи по теме.

1. What qualities do you think are necessary to be a good employee?

What qualities do you think are necessary to do these jobs? (См. слайд 1) You can use these words to help you. (См. слайд 2) Work in pairs.

hard-working

imaginative

intelligent

kind


lively

organized

practical

reliable

sociable




2. Work in pairs and choose 2 jobs from the list. (См. слайд 1). If an employer wants to employ someone to do these jobs, which of these things is he or she looking for? (См. слайд 3)

good qualifications

variety of experience in different jobs

initiative

ability to work in a team

gender


independence

ability to cope in a crisis

After the discussion tell us about your decision.

3. Work in pairs. Read these statements about work customs in the USA. Check (√) the statements which are true for your country and put (?) next to any you don’t agree with or are not sure so true. (См. слайд 4, 5, 6, 7,приложение 1)



USA

Your country

Adriana

James

Typical working hours are from 9 to 5.










If we work in an office we wear neat clothes, and men wear a suit and a tie.










We have an hour for meal breaks.










Most people expect to work late sometimes.










We usually have two to three weeks vacation a year.










Men usually retire at the age of 65 and women at 60.










We get paid at the beginning and in the middle of the month.










Some people get perks, such as a company car or retirement plan.










Some people get bonuses.










Women have the same opportunities as men.










Most people change their jobs several times in their working lives.










Co-workers are often friends.










We often use personal connections to get work for relatives.










4. Listen to Adriana and James and check (√) the statements they agree with. Put (?) if you don’t know, or if they don’t talk about a statement. (См. слайд 8, аудиозапись 2)

5. Work in pairs and talk about the statements in 3.



VII. Home task: tell about the differenced in work customs in Russia, the USA, Brazil and Thailand.

VIII. Подведение итогов урока.